Domácí mazlíčci nejsou levná záležitost

20. srpna v 12:42

Ten, kdo nemá doma nějakého domácího mazlíčka, je bohužel smutný člověk. Pejsky nebo jiní domácí mazlíčkové jsou pro nás radostí a vždy tu pro nás jsou, i když se cítíme mizerně. Je nezajímá, jestli jsme bohatí nebo chudí či jestli jsme zdraví nebo nemocní. Zkrátka tu s námi pořád jsou a neopustí nás, i kdyby je lákali na ten nejlepší pamlsek.

Je však nutné zmínit to, že pokud nemáte velký dům a například pes nemá svůj výběh, asi vás hodně stojí. V poslední době si lidé pořizují hlavně pejsky do bytů, a tak jim musí pořizovat pelíšky, misky, obojky, mnozí své psy dokonce oblékají a vodí je na manikúru (ano, i takoví milovníci psů existují). Jestliže musí na chvilku pryč, raději odevzdají svého pejska do rukou profesionálů – do psího hotelu, kde o ně bude mistrovsky postaráno. Není se pak čemu divit, když náklady na domácí mazlíčky se pohybují v několika desítkách miliard korun. Není ani vyjímkou, že je někdy nutné sáhnout do kontokorentu, na kreditku do mínusu nebo si třeba půjčit.

Češi patří k chovatelské špičce

Není to však problém naprosto všech zemí – v některých zemích jsou sice domácí mazlíčkové hýčkaní, ale není za ně tak utráceno, jako u nás. My Češi patří v Evropě k té pečovatelské a chovatelské špičce. Dopřáváme našim mazlíčkům to, co si sami dopřát nemůžeme. Vodíme je tam, kam bychom sami jindy nešli. Kupujeme jim to, co bychom si sami jindy nekoupili. Klademe je tedy na první místo.

Podle aktuálních průzkumů má většina domácností psa – jedná se zhruba o čtvrtinu domácností, kterou obšťastňuje pejsek. Zhruba pětina má pak kočku, která však není tak „náročná“ nebo spíše tak hýčkaná jako pejsek.

Do jakých výšin se vyšplhají roční náklady za domácí mazlíčky?

Samozřejmě péče o mazlíčky něco stojí, a jelikož pro ně chceme to nejlepší, neohlížíme se na to, kolik nás to doopravdy stojí. Není se tedy čemu divit, když se průměrné roční náklady za domácí zvířata vyšplhaly ke třinácti miliardám korun. Jenom dvě miliardy se utratí za zdravotnické služby, což potvrzuje fakt, že veterináři v dnešní době nejsou zrovna levná záležitost.